Bezlepková granola: posypte si snídaňové kaše i krémové polévky

18. 02. 2024

Voňavá a chutná snídaně vytáhne z postele leckterého ospalce. Vyladěná svačina zase dokáže zpestřit den. Nicméně míchaná vajíčka popáté v řadě už můžou začít nudit. Pokud namítáte, že nemáte čas vymýšlet nové recepty, nabízíme malý tip – bezlepkovou granolu! Kouzelné na téhle směsi z ovsa, ořechů a dalších pochutin je, že si ji můžete vyladit a obměňovat podle aktuální chuti. Nikdy tak nemusí být stejná. Stačí místo pekanových ořechů dát vlašské nebo místo sladké varianty připravit slanou! Pojďte se s námi začíst, jak si granolu bez lepku bezpečně připravit.

 

Pokud jste pojem granola ještě neslyšeli a přemýšlíte, zda je její příprava náročná, můžeme vás ujistit, že není. Jedná se o takový druh müsli podle vaší chuti. Ale zatímco běžné müsli je sypké, granola se vždy peče. Je proto mnohem křupavější. Typicky granolu poznáte i podle větších slepených hrudek ovsa a oříšků. Ty během pečení vytváří přidaný tuk (ve sladkých variantách kokosový, ve slaných olivový). Sladkou granolu si můžete přidat do kaší, jogurtů nebo třeba tapiokového pudingu. Slanou posypete saláty, slané ovesné kaše nebo krémové polévky.

 

Co přidat do granoly?

Aby byla granola vyváženým jídlem, musí obsahovat tuky, sacharidy i vlákninu a bílkovinu, kterou dodáte třeba ve formě řeckého jogurtu. Co tedy do granoly přimíchat?

Ovesné vločky

Základ granoly obvykle tvoří ovesné vločky. U těch by ale měli celiaci zpozornět. Přestože patří mezi přirozeně bezlepkové potraviny, většina dostupného ovsa je pro lidi trpící celiakií nebezpečná. Oves je totiž často při procesu zpracování kontaminován ostatními obilovinami jako třeba pšenicí a žitem. Navíc obsahuje látku avenin, která zhruba pěti až deseti procentům celiaků způsobuje stejné potíže jako lepek. Proto vždy dobře čtěte obaly a pokud by vám ovesné vločky nesedly, zkuste je vyměnit třeba za jáhlové nebo pohankové.

Ořechy a semínka

Co se ořechů týče, výběr záleží na vlastní chuti. Do granoly zpravidla patří jeden až dva hrnky vaší oblíbené směsi. Můžete zkombinovat ořechy pekanové, vlasšské, lískové nebo para. Chybu neuděláte ale ani mandlemi či kešu. Tyto ořechy spolu se slunečnicovými a dýňovými semínky obsahují nejen zdravé tuky, ale i více bílkovin. Lněným semínkem pak doplníte vitaminy B a E.

Tuky a sladidla

Tuky dodávají granole její typický vzhled v podobě slepených hrudek. Proto je nikdy nevynechávejte, stačí zhruba dvě polévkové lžíce. Do sladkých často přijde kokosový olej, který celou směs provoní. Slané můžete obohatit zase olivovým. Pokud chcete granolu doslazovat, doporučujeme použít tekutá sladidla. Skvělou chuť jí dodá med, přívětivý k štíhlé linii je pak čekankový sirup. Ve výsledku ale můžete sladit všemi sirupy, například rýžovým, z agáve nebo javorovým.

Dochucení

Základ granoly popsaný výše ve výsledku doladíte podle vaší chuti. Můžete přidat práškové kakao, nasekanou kvalitní čokoládu, sušené ovoce nebo lžičku skořice. Slanou verzi dochutíte sušenými bylinkami jako je bazalka, tymián a rozmarýn. Na chuti jí ale dodá i aromatický česnek v prášku.

Recept na sladkou granolu

Sladké granoly si připravte větší várku a skladujte ji v uzavřených zavařovacích sklenicích. Můžete ji tak snídat i svačit po celý měsíc. Na jeden plech budete potřebovat:

1,5 hrnku bezlepkových vloček (ovesné, jáhlové, pohankové)

2 hrnky směsi oblíbených ořechů a semínek (např. lískové, pekany, kokosové plátky, dýňová a slunečnicová semínka)

2-3 lžíce kokosového oleje (tekutého)

1 polévkové lžíce holandského kakaa

2 lžíce oblíbeného sladidla (med, různé sirupy)

1 lžička skořice

1 lžička soli

120 g hořké čokolády

Ořechy nasekejte a smíchejte se všemi suchými surovinami (kromě čokolády). Poté přidejte kokosový olej a doslaďte sirupem podle vaší chuti. Troubu rozehřejte na 150 °C a vložte do ní granolu rozprostřenou na plechu. Obecně se doporučuje péct směs 30 -40 minut a během pečení ji pouze jednou promíchat, abyste nerozbili slepené hrudky. Granolu po vytažení posypte na kostičky nakrájenou čokoládou. Nechte vychladnout a poté přesuňte do vzduchotěsné nádoby.

Recept na slanou granolu

I u této granoly si přichystejte větší množství. Zvláště v létě jí můžete dochutit různé typy salátů. Na jeden plech budete potřebovat:

200 g bezlepkových vloček (ovesné, jáhlové, pohankové)

150 g oblíbeného mixu ořechů (pekany, para, vlašské, lískové, kešu, arašídy…)

60 g dýňových semínek

60 g slunečnicových semínek

2 lžíce sezamu

1 lžíce máku

4 lžíce olivového oleje

Koření podle chuti (sušený česnek, rozmarýn, bazalka, koriandr, kmín, pepř, sůl…)

Ořechy nasekejte a společně se všemi suchými ingrediencemi promíchejte s kořením. Přidejte olivový olej a přendejte na plech (kdyby granola nevytvářela hrudky, přidejte bílek, který je slepí).Vložte plech do rozehřáté trouby na 175 °C a pečte 25 minut. Během pečení granolu promíchejte pouze jednou a sledujte ji, aby se nepřipálila. Směs opět nechte vychladnout a uložte do vzduchotěsné nádoby. Granolou pak zdobte polévky, saláty nebo slané kaše.

 

Martina Moresová