Kynutý bezlepkový knedlík od Celity

26. 10. 2018

Co v gastronomii neodmyslitelně patří k Česku? Guláš? Svíčková? Vepřo, knedlo, zelo? No jasně, přeci knedlíky!

I když, upřímně řečeno, nevím, zda na to máme být úplně hrdí. Z výživového hlediska není typický knedlík žádná výhra. Pravda ale je, že i když se v dnešní době dostává ke slovu proud alternativního stravování, ať už je to raw, paleo, keto, low carb, cukrfree, vegan, …,výjimečně si to vepřo, knedlo, zelo, většina z nás ráda dá. A když je to opravdu jen jednou za čas, nevidím v tom nejmenší problém. Pokud ale vaše dieta není úplně dobrovolná, ale zdravotní jako celiakie, možná se vám o té české klasice jenom zdá. No tak už nemusí, protože jsem objevila jednoduché, téměř bezpracné bezlepkové knedlíky!


Když jsem dostala příležitost recenzovat směs na bezlepkový kynutý knedlík od Celity, už jsem za sebou nějaký ten pokus o domácí knedlík měla. Jenomže v naší rodině jsme nikdy moc těch v typických knedlíkových jídel nevařili. To je záležitost spíše našich milovaných babiček. Proto se mi nechtělo mrhat čas a suroviny na honbu za dokonalým knedlíkem, který bych stejně vařila dvakrát do roka. Naproti tomu babičky se svými španělskými ptáčky, svíčkovou, rajskou a gulášem neustále volaly po „alespoň trochu slušném knedlíku“. Pár směsí jsem vyzkoušela a až Celita uspokojila všechny zúčastněné. Takže mi vlastně vytrhla trn z paty. 


Složení je příjemné, i když už ne úplně bezalergenové jako u jiných celitích výrobků. Najdeme tu vajíčko a soju. S tím ale naštěstí už problém v naší rodině nemáme. Dále pozor ne bezlepkový pšeničný škrob, který celiakovi nevadí, ale při alergii na pšenici, bych byla opatrná. Příprava je velmi přímočará – prostě smícháte směs, uvedené množství vody a čerstvé droždí a máte hotovo! Na obalu je uvedeno „hnětat v robotu po dobu 4 minut“. Já otestovala jak přípravu v hnětači, tak ručně a výsledek je téměř totožný. Takž pořizovat kvůli tomu robota opravdu nemusíte. Tvarování šlo dobře, těsto je tak akorát tuhé a nijak příliš se nelepí. Kynutí bylo v tomhle počasí raz dva, a pak už jen uvařit ve vodě. Ještě nikdy se mi nerozvařily, za což jsem velmi vděčná. Já je vždycky ihned po vyjmutí z vody propíchám vidličkou, aby z nich vyšla pára a nesrazily se. Když trošku zchladnou, tak nakrájím na plátky a podávám. Co se nesní, mrazím v sáčcích na krizové situace. Když nastanou, tak jen vyndám a ohřeju rozložené na pařáčku. Už mě párkrát zachránily třeba při nečekané návštěvě. Cenově vychází velmi výhodně, protože z jednoho balení za 45,-Kč uděláte dva běžné knedlíky. Tak až je zkusíte, napište nám sem, jestli vám taky chutnaly!


Autor

Kateřina

Jmenuju se Káťa. Donedávna jsem seděla v laborce a zkoumala geny. Teď stojím v kuchyni a po boku svých dětí zkoumám bezlepkovost. Recepty vymýšlíme nové, předěláváme staré a hlavně se u toho skvěle bavíme.