Není mouka jako mouka

10. 05. 2018

V současnosti se na trhu nachází nepřeberné množství bezlepkových mouk. Na výběr máme mezi univerzálními směsmi, které jsou umíchány tak, abychom v kuchyni dosáhli těch nejlepších výsledků a mezi moukami jednodruhovými, vyrobených vždy z jedné přirozeně bezlepkové suroviny, na které se právě zaměříme v dnešním článku.

Jednodruhové mouky jsou pro tělo zdravější a mnohem lépe stravitelnější. Každá z nich má své specifické vlastnosti a tudíž se hodí na něco jiného. Níže přinášíme přehled těch nejčastěji používaných, které můžete běžně zakoupit v každém větším supermarketu.

Tip: Míchejte mouky mezi sebou a své poznatky si zapisujte. Postupně zjistíte, jaké kombinace vám nejvíce vyhovují a vaše bezlepkové pečení tak získá úplně nový rozměr.

Kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka patří mezi nejvíce používané přirozeně bezlepkové mouky vůbec. Využít ji lze ve slané i ve sladké kuchyni. Její polohrubá varianta je nejvhodnější pro přípravu sladkých litých těst na piškot či muffiny. Na slano se používá při výrobě tradičních mexických tortil a jako příměs do chleba.
Velmi oblíbená je také kukuřičná krupice, ze které jde uvařit kaše nebo je možné ji přimíchat do sladkého litého těsta, které díky ní bude ještě nadýchanější.

Rýžová mouka

Rýžová mouka je pro tělo lehce stravitelná, tudíž vhodná při začátku s bezlepkovou dietou, kdy střevo není úplně zahojené. Její chuť je neutrální, takže opět najde uplatnění ve sladké i slané kuchyni. Dobře se míchá s ostatními moukami a dá se ní nahradit část kukuřičné mouky při pečení z litého těsta či při přípravě palačinek. Kaše z rýžové krupice je chuťově podobná tradiční pšeničné.
Tato mouka je také ideální při přípravě italských gnocchi. Výborným pomocníkem je při zahušťování všemožných omáček a polévek, protože po namočení mnohonásobně zvětšuje svůj objem. 

bezlepková moukaTip: Rýžová mouka je výborná surovina při pečení sušenek a cukroví – po upečení budou lahodně křupavé.

Pohanková mouka

Pohanka je typická svoji lehce oříškovou až zemitou chutí, která nemusí sednout každému. Největší využití má jako příměs při pečení a to jak při sladkém, tak při slaném. Můžete ji tedy použít v těstě na různé cukroví a sušenky, palačinky, muffiny či chleba, housky nebo rohlíky. Záleží pouze na vás, jak moc vás její chuť osloví. Z pohankové krupice lze též připravit kaši.
Velkým bonusem pohankové mouky je její obsah tělu prospěšných látek, jako je draslík, fosfor, měď, vápník a železo. Kromě toho je bohatá na bílkoviny a rutin, který má blahodárný účinek na cévy.

Cizrnová mouka

Cizrnová mouka se vyrábí pomletím sušené cizrny a je bohatá na bílkoviny. V kuchyni ji nejvíce uplatníte při obalování masa a zahušťování. Má výtečné pojivé vlastnosti, takže s ní můžete nahradit i vejce a při pečení dodává těstu pružnost. Z cizrnové mouky lze připravit i výtečné proteinové lívance, které se hodí i pro vegany.

Jáhlová mouka

Jáhly neboli vyloupané proso se v kuchyni využívají už od nepaměti. Jelikož mají lehce nahořklou chuť, tak se jahelná mouka hodí používat spíše jako příměs do pečení, kde nahradí část mouky kukuřičné či rýžové. Obsahuje velké množství sacharidů a vlákniny a mnoho dalších prospěšných látek, jako fosfor, zinek, železo a vitaminy skupiny B.
K dostání je na trhu i jáhlová krupice pro přípravu kaší. Když hotovou kaši dochutíte medem, ovocem a oříšky, tak nahořklá chuť jáhlů zmizí a vy získáte zdravou snídani. Dále s ní můžete zahustit směs k přípravě různých karbanátků a placek.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.