Bezlepkové grilování: vsaďte na domácí marinády a nesdílejte s nikým nádobí

03. 07. 2024

K letním večerům s přáteli neodmyslitelně patří grilování. Ať si pochutnáte na masu, sýrech nebo zelenině, grilované jídlo vždy zpříjemní společně strávený čas. Problém však může nastat, pokud část hostů dodržuje bezlepkovou dietu. Často totiž dochází ke křížové kontaminaci, což ústí ve velmi nepříjemné problémy. Abyste letní grilování zvládli bez úhony, přečtěte si náš článek, kde vám prozradíme, jak bezpečně grilovat a proč si nosit vlastní nádobí.

Základní pravidla bezlepkového grilování zná každý celiak. I tak se ale občas stane, že po příjemné večeři nastanou zlé zažívací potíže. Problém se však neskrývá ve špatně zvolených surovinách, ale samotném procesu grilování a stolování. Pozor si dejte zejména na situace uvedené v následujícím seznamu:

  1. Očistěte gril – zbytky z marinád nebo drobečky topinek mohou udělat ve  vašich střevech neplechu.
  2. Grilujte odděleně – nejprve na čistém grilu připravte bezlepkové suroviny, případně je zabalte do alobalu nebo položte na samostatné tácky. Jedině tak můžete grilovat všechny suroviny zaráz. Pouhé odsunutí bezlepkových klobásků na druhou stranu grilu nemusí stačit.
  3. Používejte vlastní grilovací nářadí – zeleninu i maso je třeba otočit, aby se propekly z obou stran. Mějte vlastní vidlice, kleště a další nádobí, které použijete pouze na přípravu bezlepkového jídla.
  4. Přineste si vlastní nádobí – vždy si přineste nebo od hostitele vypůjčte talíř, příbory i misky, se kterými budete jíst pouze vy. Neberte si po nikom nůž ani talířek, může opět dojít ke křížové kontaminaci.
  5. Pozor na nabírání omáček – omáčky ze skleněných lahví se často vyškrabávají nožem či lžičkou. To může být problematické, pokud někdo nožem krájí klobás a poté příbor strčí do omáčky. Opět dochází ke křížové kontaminaci, o které celiak netuší. Proto si raději noste svoji omáčku.

Koření a marinády si raději připravte doma

Zelenina, maso i sýry jsou sice přirozeně bezlepkové, ovšem s párky a klobásky je to horší. Spousta z nich obsahuje příměs mouky nebo pšeničné strouhanky, což může způsobit nepěkné potíže. Vždy proto vybírejte pouze uzeniny s označením bez lepku nebo gluten free. Lepší je také se vyhnout masům naloženým v marinádách, které zakoupíte v supermarketech. Stejně jako různé kořenicí směsi nebo grilovací sůl mohou obsahovat lepek nebo jeho stopy.

Mnohem bezpečnější a ve finále i chutnější jsou domácí marinády. Výborná je třeba kombinace jogurtu, oleje, česneku a petržele, do které naložíte krůtí či kuřecí maso. Nezklamou ani klasiky jako je medovo-hořčičná marináda s bylinkami a česnekem. U hořčice se ale opět přesvědčte, že neobsahuje stopy lepku. Nejjednodušší je pak marináda z oleje, bylinek, česneku a citronové šťávy, která se hodí na zeleninu, ryby i sýry.

Nezapomeňte na dezert

Gril využijete nejen při přípravě masa, ale také sladkých dezertů. Stačí na špíz nabodnut ananas, broskve nebo dokonce jahody. Získáte tak skvělou a zároveň jednoduchou sladkou tečku. Výborné jsou i grilované banány, na které vám přinášíme recept:

Na čtyři porce budete potřebovat:

4 velké pevné banány

lžičku skořice

3 lžičky cukru

4 hrsti nasekané hořké čokolády

4 hrsti ořechů

Banány ve slupce rozpulte a lehce je potřete olejem. Položte je řezem dolů na rošt a chviličku grilujte. Smíchejte skořici s cukrem a posypte tím banány (na řezu). Stačí jen pět minut, aby se vytvořil karamel. Poté banány přendejte na talíř a posypte nasekanou čokoládou a ořechy.

 

Martina Moresová