Celiakie a sport? Žádný problém

15. 09. 2024

Obliba sportu a celkově zájem o naši fyzickou kondici čím dál více stoupá. To je jedině dobře, protože pravidelný pohyb je pro tělo nesmírně důležitý. Dá se ale cvičit, budovat nějakou svalovou hmotu a ještě k tomu dodržovat striktní bezlepkovou dietu? No jasně, že ano a my vám ukážeme, že to není žádná věda!

Aby tělo mohlo podávat výkony, potřebuje mít dostatek energie a právě tu získává ze stravy. Z toho přirozeně vyplývá, že je nesmírně důležité to, jaké svému tělu dopřáváme potraviny a jak kvalitně jej vyživujeme. Jistě vám nemusíme říkat, že když se budete cpát jen sladkostmi, smaženými jídly a průmyslově zpracovanými potravinami, tak to jistě nebude to pravé ořechové. Ba naopak vyvážený jídelníček, ve kterém nebudou chybět všechny důležité živiny, vám prospěje po všech stránkách.

Výživa pro sportovce

A jak by tedy měla strava takového sportovce celiaka vypadat? V podstatě by neměla být nijak zvlášť odlišná od sportovce, který nemá dietní omezení. Samozřejmě u celiaka je nutné vynechat z jídelníčku vše, co obsahuje lepek, a sice, pšenici, ječmen, žito a oves. V základu je pak ale skladba jídelníčku stejná. Sportovcům by neměly chybět bílkoviny, komplexní sacharidy, vláknina, zdravé tuky a v neposlední řadě i dostatek tekutin, ideálně čisté vody. Pojďme si nyní jednotlivé složky jídelníčku rozebrat, aby byly v souladu s bezlepkovou dietou.

Co se týče tuků a bílkovin, zde není moc, co řešit. Vždy vybírejte kvalitní zdroje a přestože by se mělo zpravidla jednat o přirozeně bezlepkové potraviny jako maso, vejce, oleje či ořechy, raději pokaždé omrkněte složení. Vláknina se dá doplnit hlavně formou ovoce, zeleniny nebo třeba luštěnin, které jsou též přirozeně bezlepkové. Dokonce i komplexní sacharidy jde získat z přirozeně bezlepkových zdrojů. Namísto pšeničného celozrnného pečiva sáhněte po pohance, hnědé rýži, quinoe či bezlepkových ovesných vločkách.

Něco navíc

Mnoho sportovců pak ještě svému tělu dodává celou řadu důležitých látek v podobě různých suplementů. Ani těch se jako celiak nemusíte vzdávat, avšak opět platí nejdůležitější pravidlo – kontrolovat složení u každého výrobku! To samé pak mějte na paměti i u různých proteinových prášků, které taktéž tvoří nedílnou součást fitness výbavy mnoha sportovců. Úplně ideální je, pokud je přímo na daném produktu znak přeškrtnutého klasu či označení „bez lepku“, jako je tomu u produktů v našem e-shopu. Za vyzkoušení stojí například náš proteinový suk, který člověku dodá rychle energii a současně i tolik potřebné bílkoviny.

Na tohle pozor

Sečteno a podtrženo, celiakie a bezlepková dieta se nijak nevylučují s aktivním stylem života, cvičením ani posilováním. Někteří lidé se ovšem mylně domnívají, že bezlepková dieta může sloužit jako jednoduchý způsob, jak se co nejrychleji zbavit přebytečných kil. Z toho důvodu pak ze své stravy vyřadí lepek, aniž by k tomu měli nějaký zdravotní důvod. Pokud nejste celiak ani alergik a o něčem takovém uvažujete, důrazně to nedoporučujeme. Bezlepková dieta nenabízí žádnou zkratku k vysněné postavě, kdepak. Když lidé přestanou jíst lepek a zhubnou, obvykle je to proto, že z jejich jídelníčku zmizí přemíra nezdravého pečiva. To však můžete vyřadit i tak, aniž byste ze své stravy eliminovali lepek úplně.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.