Jezte chřest. Křupavá zelenina posílí zrak i ledviny

05. 05. 2024

Chřest bílý, zelený, dokonce i fialový známe jako křupavou pochoutku na gril nebo také přírodní afrodiziakum. Obsahuje navíc zdraví prospěšné látky pro naše oči, kůži a vlasy. Ne nadarmo se mu proto říká zlaté či zelené zlato a v tuzemsku se pěstuje druh s přídomkem lékařský. Zajímá vás, jak přesně našemu tělu chřest prospívá? Jak jej zapojit do bezlepkové diety? Projděte si náš článek, ať víte jak na to!

Chřest si pro jeho chuť i blahodárné účinky oblíbili už staří Egypťané, kteří jej dokonce zvěčnili na freskách pyramid. Populární byl i v antickém Řecku a Římě a o mnoho let později si jej vychutnávala francouzská šlechta. V Česku se chřest pěstuje především v Polabské nížině na Mělnicku v lehce písčité půdě.

Chřest seženete ve třech barvách – zelené, bílé a fialové. Známé jsou především první dva jmenované, ale nejedná se o odlišné odrůdy. Rozdíl spočívá pouze ve způsobu pěstování. Bílý chřest se totiž pěstuje v takzvaných hrobečcích, pod kupkami hlíny. Nedostane se k němu sluneční světlo a nevzniká tak zelené barvivo chlorofyl. Zelený chřest je naopak vystaven slunci, a proto má tak zářivou barvu.

Zdravotní benefity chřestu

Chřest se hodí do spousty jídelníčků včetně těch redukčních. Jedná se totiž o nízkokalorickou potravinu. Obsahuje i mnoho zdraví prospěšných látek jako třeba betakaroten. Ten podporuje zdravý zrak, kůži i vlasy. Nechybí mu ani cenné minerály jako draslík, hořčík nebo vápník. Zásadní je ale ve složení chřestu kyselina asparagová (chřest je proto známý také jako asparagus). Dodává mu jeho charakteristickou chuť a povzbuzuje činnost ledvin a močových cest. Používá se proto při prevenci ledvinových kamenů.

Chřest v kuchyni celiaka

Jelikož je chřest přirozeně bezlepkovou a velmi zdravou potravinou, nemusí celiaci dbát na žádná speciální opatření. Výborně se chřest hodí na gril, kdy jej jen potřete olejem a posypete hrubozrnnou solí. Můžete jej jíst samotný nebo jako přílohu k masu. Skvěle se hodí také do italského rizota, polévek či k bezlepkovým těstovinám.

Pozor si ale dejte při loupání chřestu. Zelený slupky zbavovat nemusíte, stačí jen seříznout dřevité konce. Bílý naopak oloupejte celý kromě hlavičky, opět také seřízněte dřevité stonky. Obecně je chřesty dobré vařit ve vroucí osolené vodě a spojené špagátkem do svazku. Nestane se vám tak, že by se polámaly. Dřevité konce ani slupky nevyhazujte. Skvěle se hodí do zeleninového vývaru.

Recept: Chřestová polévka

8 ks zeleného chřestu

1 jarní cibulka

 

4 lžíce másla

100 ml smetany (živočišné nebo sójové)

Vývar, sůl, pepř

 

Z chřestu seřízněte dřevité konce a nakrájejte jej na kostičky. Do hrnce dejte 3 lžíce másla a nechte na něm zesklovatět cibulku. Zalijte studeným vývarem, vložte chřest a vařte zhruba 20 minut. Vše rozmixujte (můžete vyjmout pár kostiček chřestu na ozdobu), osolte, opepřete a přidejte smetanu. Odstavte z plotny a přidejte zbylou lžíci másla. Rozmíchejte jej v polévce, ale už ji nevařte. Máslo polévku zjemní a zahustí.

Recept: Snídaně s chřestem

Pro dvě osoby si připravte:

4 ks chřestu

2 vejce

4-6 plátků slaniny

Bezlepkové pečivo

Vajíčko si uvařte podle chuti na hniličko (3 minuty) nebo měkko (4 minuty), aby žloutek zůstal povolený. Chřest omyjte, odřízněte stonky a vařte v osolené vodě cca 10 minut. Slaninu osmažte na pánvi. Vajíčko umístěte do kalíšku a odstraňte horní část skořápky i s kouskem bílku, abyste se dostali ke žloutku. Slaninu, chřest i pečivo servírujte na talíř. Pro opravdový gastronomický prožitek si můžete chřesty přelít domácí holandskou omáčkou. Je z přirozeně bezlepkových potravin. Její příprava je však náročnější.

 

Autor: Martina Moresová