Mýty o celiakii

22. 01. 2019

Ačkoliv se s diagnostikou celiakie v současnosti potýká čím dál větší skupina lidí, tak i přesto se kolem tohoto autoimunního onemocnění točí několik stále dokola omílaných mýtů. Dlouholetého celiaka „mazáka“ tyto řeči rozčilují a nezkušeného mohou mást. Pojďme se společně podívat na to, kde je vlastně pravda.

Celiakie se dá vyléčit

Kéž by! Ne, tohle opravdu pouze hloupý mýtus, jemuž dodnes věří velká část populace. Pramení z toho, že lékaři před x lety mysleli, že pokud se pacientovi zahojí poškozená střeva a vymizí všechny průvodní příznaky, jako je například průjem a podvýživa, tak je celiakie vyléčena. Realita je však taková, že pokud takto „vyléčený“ celiak začne opětovně jíst stravu zahrnující lepek, tak zánětlivé reakce v jeho střevech se zase rozjedou, což může mít na život takového jedince opravdu fatální důsledky. Takže ano, průvodní příznaky celiakie mohou při striktní dietě vymizet, avšak nemoc samotnou to nevyléčí.

Celiakie může propuknout pouze v dětství

Omyl! Je sice pravdou, že u dětí je výskyt celiakie poněkud častější, než je tomu u dospělého člověka, to ale ještě nic neznamená. Celiakie může propuknout v kterémkoliv roce života, takže opravdu nezáleží na tom, zda je dané osobě 5 let nebo 50.

Krev je negativní, takže nemám celiakii

Před samotnou diagnostikou celiakie, musí dotyčný podstoupit celou řadu všemožných vyšetření, které mimo jiné zahrnují i krevní testy. Někdy nastane taková situace, že výsledky tohoto vyšetření mohou být negativní, ačkoliv se celiakie ve střevech nachází. Z toho vyplývá, že je vždy nezbytné podstoupit také biopsii tenkého střeva, která je mnohdy k určení správné diagnózy nezbytná.

Nemám žádné příznaky, dietu můžu porušovat

Rozhodně ne! Projevy celiakie jsou dosti individuální záležitostí a zatím co u jednoho vyvolá šílenou reakci pouze stopové množství lepku, tak druhý může sníst celý lepkový rohlík a ono se nestane nic. Problém je ale v tom, že to „nic“ se stane pouze na venek a ve skutečnosti došlo k poškození střeva stejně jako u toho jedince, který strávil v křečích půl dne na toaletě. Bezlepkovou dietu dodržujte vždy a s co největší důsledností!

Po nasazení diety se přibírá na váze či naopak hubne

Většina celiaků je před diagnostikováním vyhublá až podvyživená. Bývá to způsobeno tím, že kvůli zánětlivým procesům jsou střeva poškozená a tudíž nejsou schopna plně přijímat živiny ze stravy. Zjednodušeně řečeno v praxi to znamená, že po uzdravení je střevo najednou funkční a přijímaní živin mu již nečiní žádný problém, takže tělo začne dohánět to, oč bylo po dlouhý čas ochuzováno a logicky začnou stoupat i kilogramy na váze. Je velice důležité dbát na pestrou a vyváženou stravu, protože pokud bude člověk do sebe cpát samé nezdravé nesmysly, tak váha poroste tak či tak a vůbec nemusí jít o následek nasazení bezlepkové diety.  

S tímto také souvisí to, že si mnoho lidí, jež celiakií netrpí, myslí, že když naopak začnou jíst bezlepkově, tak díky tomu zhubnou. Omyl! Bezlepková strava neznamená nutně zdravá. Přemíra pečiva samozřejmě štíhlé linii moc nesvědčí, avšak výměna pšeničného chleba za chléb bez lepku nikomu centimetry v pase neubere.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.