Něco málo na začátek
Než se pustíme do nějakých konkrétních tipů, pojďme si říct několik základních informací. Pohanková mouka, jak už napovídá samotný název, se vyrábí namletím zrníček pohanky. V dnešní době není problém zakoupit mouku různé hrubosti, celozrnnou i hladkou. Narazit na ni můžete nejen v prodejnách zdravé výživy, ale také na pultech supermarketů, což je určitě velké plus. Co se týče obsahu cenných látek, jedná se o přirozený zdroj hořčíku, manganu a železa. Mimo to má tato mouka vysoký podíl bílkovin, sacharidů a vlákniny. Z vitaminů v ní naleznete B1, B3 a B6.
Pro milovníky sladkých dobrot
Jako první se zaměříme na sladkou kuchyni. Pohanková mouka se dá používat jak samostatně, tak ji můžete libovolně přidávat k ostatním moukám. Jako samostatná surovina je výborná například do palačinek nebo lívanců. Pokud rádi mouky kombinujete, nebojte se ji přimíchat prakticky do směsi jakékoliv směsi na litá těsta, ale i klidně do těst kynutých. Samostatnou kapitolou jsou potom různá křehká těsta, kde je pohanková mouka taktéž super volbou. Při pečení si však dávejte pozor na to, že pohanková mouka bývá malinko sušší, tudíž se to snažte vždy nějak vykompenzovat.
Jestliže je pro vás pohanková mouka úplně neznámé území a nikdy jste s ní nepekli, je dobré vědět jeden velmi důležitý fakt. Pohanka má totiž svoji specifickou oříškovou chuť, která nemusí vyhovovat každému. Hodně lidí, co tuto skutečnost nevěděli, byli posléze dost překvapení, a proto s tím počítejte. Mě osobně tato mouka velice chutná a s klidným srdcem ji můžu doporučit dál, ale jak se říká sto lidí, sto chutí.
Jde to i na slano
Kromě sladkého pečení pohankovou mouku užijete i na slaný způsob. Jako první musím zmínit opět palačinky, které jsou z této mouky vynikající právě i se slanou náplní – například se špenátem a smetanou. Dále je pohanková mouka vhodná k použití do slaných kynutých těst, a to i klidně pokud si chcete udělat malinko zdravější variantu pizzy. Naprostou samozřejmostí je potom přidávání této mouky do těst na různé bezlepkové rohlíky, bulky, bagetky i chleby. V neposlední řadě z pohankové mouky nejsou špatné ani gnocchi – jen vždycky počítejte s onou specifickou oříškovou chutí.
Zkuste to doma
Na závěr článku bych vám ráda předala ještě jeden tip. Pohankovou mouku totiž nemusíte mít pouze zakoupenou v obchodě, ale klidně si ji můžete vyrobit i v domácích podmínkách. Stačí si pouze zakoupit pohanku a tu pomocí výkonného mixéru rozmixovat na prášek. Takto vyrobenou mouku doporučuji skladovat v lednici, protože lehce podlehne skáze. Ideální je ji vždy čerstvou spotřebovat.