Sacharidy v jídelníčku celiaka: krmte mozek komplexně

01. 10. 2024

Sacharidy jsou důležitou součástí jídelníčku každého člověka. Pokud je potřebujeme doplnit, sáhneme po plátku chleba, rýži, těstovinách, ale také jejich celozrnných či bezlepkových variantách. Sacharidy, především ty komplexní, jsou velmi důležité, jelikož zajišťují fungování našeho organismu a mozku. Jak je tedy správně a ve vší rozmanitosti zařazovat do jídelníčku celiaka? Pročtěte si náš článek a třeba v něm najdete inspiraci!

Sacharidy často doprovází přívlastky jednoduché a složené. Co to ale znamená? Ve zkratce, jednoduché sacharidy obsahují méně sacharidových molekul. Naše tělo je rychle stráví a obvykle po nich máme brzy hlad. Oproti tomu složené sacharidy, zvané i komplexní, obsahují více složených sacharidových jednotek. Tělo je proto musí rozštěpit na menší části. Získaná energie se tak uvolňuje postupně. Díky tomu jsme déle sytí. Tvoří je třeba celozrnné výrobky, ale i quinoa nebo cizrna. Jednoduché najdeme v klasickém pečivu, slaných chipsech nebo sladkých sušenkách.

Sacharidy bezlepkové a komplexní

Po představení obou typů sacharidů vyplývá jedna zásadní věc: složené sacharidy jsou pro naše tělo výhodnější a ve vyváženém jídelníčku by neměly chybět. Pro celiaky je ale navíc důležité, aby i tyto komplexní sacharidy neobsahovaly lepek. Tuto podmínku splňují třeba pohankové chleby, které jsou přirozeně bezlepkové nebo suché a křupavé dýňové chlebíčky. Oproti tomu kukuřičné výrobky, taktéž bez lepku, řadíme spíše k jednoduchým sacharidům. Na jejich konzumaci ale není nic špatného! Jen je třeba je doplnit porcí zeleniny a sýrem, abyste byli dostatečně najezení.

Dalším skvělým zdrojem komplexních sacharidů jsou ovesné vločky, které přirozeně neobsahují lepek. U těch si ale celiaci musí dávat pozor, jelikož často bývají kontaminované lepkem. Oves patří mezi nejvýživnější obiloviny, dlouho zasytí a obsahuje i vlákninu prospěšnou pro naše střeva. Hodí se skvěle na snídani ve formě sladké i slané kaše, můžete je přidat i do buchet a lívanců nebo s nimi zahustíte polévku.

Jáhly k hlavnímu jídlu i do polévky

Velké využit mají v poslední době jáhly. Hodí se skvěle na přípravu snídaňové kaše, využijete je ale i jako přílohu k masu. Snadno jimi nahradíte pšeničný bulgur nebo kuskus v salátech a z jáhlové mouky upečete dokonce i bezlepkový chléb. Využití najdou také v zeleninových polévkách. Kromě jáhel je skvělým zdrojem komplexních sacharidů i celozrnná rýže nebo brambory, což jsou běžné suroviny, se kterými vymyslíte desítky receptů. K zahození není ani exotičtější quinoa nebo cizrna, které ozvláštní váš jídelníček. O quinoe a jejích zdravotních benefitech si můžete více přečíst zde.

Zázračné luštěninové těstoviny

Posledním trendem, zejména mezi fanoušky kalorických tabulek, jsou i luštěninové těstoviny. Vyrábí se z cizrny, čočky, hrachu nebo fazolí a jsou tak přirozeně bezlepkové. Ovšem i zde si pohlídejte případné stopy lepku způsobené kontaminací. Doplníte jimi všechna možná jídla, ale získáte z nich spíše bílkoviny. Ne všechny přílohy tak spadají mezi sacharidy. Luštěninové těstoviny kromě bílkovin obsahují i vysoký podíl vlákniny a málo sacharidů. Ocení je tak všichni, kdo chtějí nabrat svalovou hmotu nebo zhubnout přebytečný tuk. Chutí nicméně klasické ani bezlepkové verze nepřipomínají, s tím je třeba počítat. Můžete je tak brát jako doplněk jídelníčku, jelikož vyhýbat se sacharidům není správné. Dodávají totiž energii mozku. Bez nich bychom mohli být unavení a nesoustředění, což by nepříjemně ovlivnilo kvalitu našeho života.

 

Autorka: Martina Moresová