Zařaďte do svého jídelníčku více bylinek! Nejen Vaše trávení bude vděčné

11. 03. 2024

Máme tady konečně měsíc březen a spolu s ním i začátek pro mnoho z nás dlouho očekávaného jara. Tohle roční období se pak často pojí s různými detoxikačními kůrami a odlehčením jídelníčku. Pokud ani jedno z toho dělat nechcete, ale přesto byste svému trávení rádi nějak prospěli, můžete na to jít pomocí bylinek.

Když se teď začíná venku postupně oteplovat a příroda se probouzí opět životu, mnoho z nás má obdobné pocity. Chmury způsobené krátkými dny a šedí chladného zimního počasí se rozplývají společně s příchodem hřejivého jarního sluníčka. S tím jde ruku v ruce i přístup k našemu tělu a stravování obecně. Zatímco v zimě přirozeně tíhneme k hutným jídlům, které člověka zahřejí i zasytí, s teplejším počasím přichází odlehčení. Právě s tím vám pak mohou pomoci bylinky. Ty je možné do jídelníčku zařadit jak v jejich čerstvé podobě, tak samozřejmě i formou různých čajů. Záleží, co vám bude vyhovovat více.

Bylinky prospěšné trávení

Bylinek, které udělají vašemu trávení dobře, existuje celá řada. Volba konkrétního druhu pak záleží na tom, jaký konkrétní problém chcete řešit, jestli hledáte bylinku na akutní problém, anebo jestli jen jednoduše chcete, aby vaše trávení lépe prospívalo. Bylinky je taktéž možné mezi sebou různé kombinovat, avšak opět záleží na konkrétních druzích a charakteru vašich obtíží. Jestliže se vám nechce pouštět do bylinkaření na vlastní pěst, sázkou na jistotu jsou již předem namíchané bylinné směsi, které můžete zakoupit v různých kamenných i internetových obchodech. Řadu bylin taktéž můžete pěstovat během teplých měsíců v záhonu na zahrádce nebo třeba v truhlíku na balkoně a podle potřeby si pak jednoduše natrhat několik lístků a ty zalít vroucí vodou.

Máta peprná

Tak a nyní už pojďme ke konkrétním druhům bylin. Jako první si představíme mátu peprnou, která je typická svoji lehce mentolovou vůní. Mátu lze používat jak sušenou do čaje, tak i čerstvou. Mátové lístky si můžete přidat třeba do smoothie, do salátů nebo s nimi zdobit různé dezerty. Máta slouží jako vynikající podpora vašeho trávení, jelikož látky v ní obsažené dokáží stimulovat tvorbu žaludečních šťáv a tím podporují přirozené procesy v zažívacím traktu. Šálek čaje si lze dopřát jako prevenci, ale také, i když vám bude po nějakém jídle těžko.

Fenykl obecný

Jestliže vás potrápí nepříjemné nadýmání, dopřejte si šálek čaje připravený ze semen fenyklu obecného. Ten se doporučuje už malým miminkům při různých střevních kolikách. Fenykl lze mimo jiné použít i v čerstvém stavu jako surovinu do různých pokrmů zastudena i zatepla.

Heřmánek pravý

Poslední bylinka, která by vám ve vašich zásobách neměla chybět, je rozhodně heřmánek pravý. Tato protizánětlivá bylinka se při obtížích se zažíváním používá již od starověku. Využít ji můžete zejména při průjmech a bolestivých křečích ve střevech nebo v žaludku. Při potížích si můžete dopřát klidně tři šálky bylinného čaje denně, avšak pozor, heřmánkový čaj není vhodný k dlouhodobému užívání. Jestliže vám nechutná čaj, můžete heřmánek zažívacích obtížích užívat i formou různých kapek a extraktů.

Tip: Mezi další bylinky, které mají blahodárný vliv na trávení patří také meduňka, mateřídouška nebo řepík.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.